خانه / وبلاگ / آسیب های جدی برای فرش کدام هستند؟و به چند دسته تقسیم می شوند؟

آسیب های جدی برای فرش کدام هستند؟و به چند دسته تقسیم می شوند؟

عوامل زیادی در آسیب رسانی به فرش دخیل هستند شرایط آب و هوایی منطقه استفاده از فرش ،و… اما در نگاه کلی تر و جامع تر دانشمندان عوامل آسیب رسان به فرش ها را به دو دسته تقسیم می کنند : ۱- عوامل آسیب رسان زنده ۲-عوامل آسیب رسان غیر زنده

عوامل آسیب رسان زنده :
یکی از عوامل مهم آسیب زننده به فرش ها خود ما هستیم . .به عنوان نمونه فرشی که در معرض رفت و آمد و تردد بیشتر است صد درصد عمر کمتری نسبت به فرشی که در مسیر رفت و آمد دارد.

آسیب 1
همچنین تحقیقات انجام شده نشان می دهند که فرش هایی که لبا لب به دیوار در اتاق های بزرکتر پهن می شوند عمر کمتری نسبت به فرش هایی که در مرکز اتاق پهن می شوند و فاصله ای مناسب با دیوار دارند خواهد داشت .

آسیب 2 شاید در ذهن خود بپرسید چرا ؟ اتاق های بزرگ مثل سایر اتاق ها از وسیله های گوناگون پر شده است وقتی فرش لبا لب دیوار باشد ناخواسته قسمتی از آن در زیر پایه های این وسایل برای مدت طولانی قرار می گیرند مثل بوف ، مبل ، میز و سایر وسیله ها اگر پایه این وسیله ها تیط باشد اسیب به فرش جدی تر می شود .

آسیب 3یکی دیگر از عوامل موثر در عمر فرش ها حمل و نقل زیاد و غیر اصولی آنهاست ..در اسباب کشی ها معمولا فرش را پس از بسته بندی و جمع کردن سایر وسیله ها لوله می کنند . در صورتی که فرش باید در هنگام حمل و نقل جزو اولین وسیله های جمع شده باشد تا خطر اسیب رسیدن به آن به حداقل ممکن برسد .

آسیب 6به عنوان نمونه تردد با کفش روی فرش ها هنگام اسباب کشی گذاشتن یا کشیدن وسیله های سنگین روی آن ، ریختن مواد گوناگون طبیعی یا شیمیایی روی فرش و افتادن یا گذاشتن وسیله های داغ روی فرش همگی باعث کاهش طول عمر فرش میشود.

منبع : دی فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *