خانه / وبلاگ / تفاوت بین شانه و تراکم در فرش ماشینی و آشنایی با این اصطلاحات

تفاوت بین شانه و تراکم در فرش ماشینی و آشنایی با این اصطلاحات

هر فرشی با هر ابعادی , داری دو نوع تراکم به صورت طولی و عرضی می باشد . تراکم عرضی فرش شامل تعداد ریشه یا همان گره رنگ در یک متر عرض فرش را می گویند . به طور مثال قالی ۳۵۰ شانه در هر متر عرض معادل ۳۵۰ ریشه یا همان گره رنگ وجود دارد شانه های رایج در بازار  شامل ۵۰۰ شانه , ۴۴۰ شانه , ۳۵۰ شانه و ۷۰۰ شانه می باشد . در این مطلب ما قصد داریم راجب تفاوت بین شانه و تراکم برای شما صحبت نماییم .

تفاوت بین شانه و تراکم در این است که هرچه فرش شانه اش بیشتر است ریز بافت تر و شلوغ تر هستند و نمای زیبا و جذاب تری نسبت به فرش های دیگر دارند . به همین دلیل به فرش دستباف شباهت بیشتری دارند و به اصطلاح به فرش ها دستباف گونه نیز می گویند .

تصاویری از تفاوت بین شانه و تراکم در فرش ماشینی

 

تفاوت بین شانه و تراکم 1

تفاوت بین شانه و تراکم 2

تفاوت بین شانه و تراکم 3

تفاوت بین شانه و تراکم 4

پس همانطور که گفتیم شانه , به ریزی طرح های روی فرش گفته می شود . ولی تراکم , همانگونه که از اسمش پیداست به فشردگی فرش می گویند . پس هر چقد فرش , تراکم بیشتری داشته باشد سفت تر و سنگین تر می باشد .

برای مثال قالی با تراکم ۷۰۰ یعنی در یک متر از طول فرش معادل ۷۰۰ ریشه یا گره رنگ بافته شده است . تراکم هایی که در بازار وجود دارد معمولا ۲۵۵۰- ۱۰۰۰ – ۹۰۰ – ۸۰۰ – ۷۰۰ – ۶۰۰ – ۵۰۰ – ۴۰۰ – ۳۰۰ – می باشند .

البته نا گفته نماند که تراکم های طولی بنا به روش بافت فرش های ماشینی با یکدیگر فرق دارند . برای مثال اگر تعداد گره در عرض برابر با ۷۰۰ گره در طول هم معادل ۹۰۰ گره رنگ باشد . شما با مراجعه به سایت دی فرش زیبا ترین و متنوع ترین فرش ها از نظر طرح و ابعاد را مشاهده نمایید و از انتخاب خود لذت ببرید .

 

منبع : دی فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *