خانه / وبلاگ / رنگرزی فرش های دست بافت توسط رنگ های بدست آمده از گیاهان

رنگرزی فرش های دست بافت توسط رنگ های بدست آمده از گیاهان

ابداع رنگ و هنر رنگرزی از آغاز پیداش انسان شروع شد و با قدمت ترین رنگ های ابداع شده توسط بشر دو رنگ سیاه و قرمز بوده است . با تحقیق و بررسی تاریخ شناسان انسان های اولیه با استفاده از خاک سرخ و استفاده از زغال بدست آمده در آتش روی صخره ها و دیوار های غار ها اشکالی رسم می کردند.

رنگرزی 66

با توجه به تاریخ وسیع و قدمت طولانی فرش بافی در تاریخ ایران و آثار به جای مانده از دوره ساسانیان و هخامنشیان هنر فرش بافی آغاز شده و در دوران صفویان شروع به رنگرزی فرش و گسنرده تر کردن هنر فرش بافی و تنوع رنگی آن بوده .با توجه به تحقیقات باستان شناسان و تاریخ شناسان فرش های بافته شده در دوره صفویه بیشتر از رنگ های تیره تشکیل میشد و نمادی از تجمل و شکوه در هنر فرش بافی بود ، به طوری که با استفاده از پوست گردو نخ های مورد استفاده در بافت فرش را رنگرزی می کرده اند در اواسط دورهی صفویه بسیاری از هنر دوستان و فرش بافان با یافتن ماده ای به نام نیل که از گیاهان روییده شده در اطراف خراسان بدست می آمد توانستند تحولی در رنگ فرش ایجاد کنند و رنگ آبی نیره یا سورمه ای را به هنر رنگرزی فرش بیافزایند .

رنگرزی 4

سپس با مرور زمان مردم دریافتند که بسیاری از رنگ های مورد استفاده خود را در رنگرزی فرش می توانند از دل طبیعت و گیاهان بدست بیاورند .حنا ، پوست گردو ، پوست انار ، نیل وسایر کیاهان مواد ا.لیه رنگرزی در نخ های بافت فرش بود .روناس یکی از قوی ترین و محبوب ترین رنگ های بکار گرفته شده در صنعت رنگرزی فرش بوده خود گیاه روناس سه رنگ مختلف را می تواند تولید کند قسمت ریشه این گیاه برای تولید رنگ قهوه ای بکار برده می شود ، قسمت میانی این گیاه برای تولید رنگ قرمز در رنگرزی ، و قسمت بالای ساقه که جوانتر است برای رنگ گلبهی یا صورتی استفاده می شود .

رنگرزی 2

برای رزنگرزی نخ های بافت پارچه ابتدا گیاه را به خوبی می جوشانند تا رنگ خود را به آب پس بدهد و آن را غلیظ میکنند سپس نخ های بافت فرش را با آب در دیگ های آب جوش به مدت زیاد می جوشانند و رنگ بدست آمده از گیاه را به آن اضافه می کنند رنگ در این مرحله کاملا جذب بافت نخ ها می شود . نخ ها در این مرحله خشک و برای بافت فرش آماده می شوند.

رنگرزی 1

منبع : دی فرش

خرید فرش های ۱۰۰۰ شانه در زیبا ترین طرح 

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *