خانه / وبلاگ / غبارگیری دستی یا غبارگیری سنتی فرش ها چگونه انجام می شود ؟

غبارگیری دستی یا غبارگیری سنتی فرش ها چگونه انجام می شود ؟

یکی از روش های غبار گیری فرش ، غبار گیری دستی یا همان غبارگیری سنتی است . این روش از زمان های دیرین و دور مرسوم بوده و یکی از روش هایی است که برای گرفتن خاک و ذرات زیر در لابه لای بافت فرش انجام می شود .

غبارگیری 1

غبار گیری فرش به این صورت است که ابتدا فرش را به پشت روی زمین پهن می کنند و با چوب یا هر وسیله ی محکم دیگری پشت آن می کوبند تا تمامی گرد و غبار موجود در لابه لای پرز فرش از آن خارج شود .

روش دیگر غبار گیری دستی و سنتی این از که فرش را از ارتفاعی آویزان می کنند . با چوب به پشت فرش می کوبند تا گرد غبار از فرش خارج شود این کار بسیار زمان بر است و نیاز به قدرت زیادی دارد .

فرش های قدیمی که عمری از تولد و تولید آنها گذشته است به مرور زمان دچار سستی در بافت خود می شوند و دیگر استحکام قدیم را ندارند و این دو روش غبار گیری ممکن است آسیب جدی به فرش بزند .همچنین فرش هایی که رفو شده اند هم بهتر است با این روش غبارگیری نشوند در بیشتر موارد فرش های رفو شده هنگام غبار گیری پاره می شوند .

غبارگیری 2

هر دو روش گفته شده ممکن است باعث آسیب رساندن جدی به بافت فرش شوند .و بافت فرش را پاره کنند و نیاز به رفو پیدا کنند.

پس اگر شما هم فرش حساس یا قدیمی دارید که نیاز به غبارگیری دارد روشی  دستی به شما پیشنهاد می کنیم که فرش دچار آسیب نشود اگر حیاط یا بلکن بزرگی دارید فرش را به آنجا منتقل کنید و پهن کنید اگر هم از داشتن این فضا ها محروم هستید پنجره های خانه را باز بگذارید و سایر وسیله ها را با ملحفه بپوشانید .با ستتفاده از یک برس نرم شروع به شانه کردن پرز های فرش بر جهت مجالف شوید و با کمک لوله جارو برقی پرز ها و خاک های مابین بافت های فرش را خارج کنید .چون ممکن است که جارو برقی به صورت کامل غبار را نتواند به خود جذب کند به وسیله یک دستمال نخی مرطوب به آرامی روی فرش بکشید تا گرد غبار باقی مانده جذب دستمال شود و فرش شما غبارگیری شود .

غبارگیری 98

منبع : دی فرش

خرید فرش های ۱۰۵۰ شانه ی زیبا

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *