خانه / وبلاگ / غبار گیری فرش ها به وسیله دستگاه های پیشرفته امروزی چگونه انجام می شود ؟

غبار گیری فرش ها به وسیله دستگاه های پیشرفته امروزی چگونه انجام می شود ؟

همانطور که در مطلب قبلی شرح داده شد دیدیم که غبار گیری فرش ها در زمان های قدیم و با توجه به شرایط مقاومتی فرش یه صورت دستی یا سنتی انجام می گرفته .اما با گذشت زمان و پیشرفت روزمره نکنولوزی ماشین ها و دستگاه های مخصوص غبار گیری فرش طراحی شده است این دستگاه ها در سری اول تولد خود با عرض های زیاد حدودا ۴ الی ۵ متر طراحی شده اند این دستگاه از دو لوله ی بزرگ ساخته می شوند ، که هرکدام از این لوله ها با تسمه های برزینتی و پلاستیکی بسته می شوند .

غبار گیری 54

روش استفاده از این دستگاه می شود و برس های مخصوص داخل دستگاه به آرامی پرزهای فرش را شانه می کنند و حالت کوبیده و خوابیده ی فرش را از بین می برد سپس با همان تسمه های برزنتی و یا پلاستیکی به پشت فرش به صورت مکرر و پی در پی کوبیده می شود . و با فشار هوای قوی به سطح فرش باعث می شود تمامی خاک و غبار های خوابیده در لابه لای پرزهای فرش خارج شود گرد و غبار بیرون امده توسط باد به سمت لوله خروجی دستگاه هدایت می شوند .

استفاده از این دستگاه بسته به مقاومت فرش و طول عمر آن دارد چون فرش های قدیمی توان تحمل را در این دستگاه ها ندارند و به خاطره ضربه های قوی که به بافت فرش وارد می شود ممکن است فرش دچار پارگی شود .

معمولا برای فرش هایی که در سطح یا بافت خود دارای رفو هستند هم از این دستگاه ها استفاده نمی کنند در واقع رفو انجام شده بزرگترین نقطه ضعف فرش برای استفاده از این دستگاه هاست .

غبار گیری 1

اما سری دوم و پیشرفته تر این دستگاه ها که از توان بالاتری برای غبار گیری فرش طراحی شده اند به این صورت است که ظاهری شبیه ماشین لباس شویی دارند و یک یا چند فرش درون آن قرار می کیرد که به حرکت های دورانی و سریع باعث می شود تا گرد و غبار فرش از آن خارج شود و به وسیله یک کانال از محفظه دستگاه خارج می شود .

این دستگاه چندین مزیت نسبت به دستگاه های ساخته شده در سری اول دارد و آن این است که میتوان همزمان چندین فرش را غبار گیری کرد و دوم اینکه زمان صرف شده برای عملیات غبار گیری خیلی کمتر شده است و یکی از مهمترین فواید استفاده از این دستگاه ها این است که آسیب رسانی در حین انجام عملیات غبار گیری فرش به حداقل رسیده و سلامت فرش بیشتر برای غبار گیری بیشتر است .

منبع : دی فرش

غبارگیری دستی یا غبارگیری سنتی فرش ها چگونه انجام می شود ؟

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *