خانه / وبلاگ / فرش دستباف و مراقبت صحیح از آن

فرش دستباف و مراقبت صحیح از آن

فرش دستباف نیاز به مراقبت و نگهداری خاص و بیشتری نسبت به فرش ماشینی است ، اگر شما هم فرش دستباف دارید بهتر است نکات نگهداری آن را بدانید.

بیشترین آسیب دید‌گی‌های فرش دستباف مربوط به پوسیدگی،ساییدگی، تداخل رنگ و بیدخوردگی است. فرش  را روی سطح  صاف، خشک و عاری از گرد و خاک باید پهن شود تا آسیبی نبیند.

فرش دستباف 1

فرش دستباف اگر بر روی سطح که دارای گچ، خاک یا آهک پهن شود به علت قلیایی بودن ، این مواد باعث تجزیه ابریشم  و پشم خواهند شد.  فرش دستباف به اندازه کافی سنگین است و این امر جابجایی آن را سخت میکند ، ولی در طول زمان ممکن است روی سطح صاف که در یک جهت حرکت کند، برای جلوگیری از سر خوردن وجابه جایی فرش  از ترمز فرش  که در زیر فرش قرار می‌گیرد استفاده کنید.

از قرار دادن اشیای سنگین با پایه‌های باریک  و تیز مثل  مبلمان  و میزبر روی فرش دستباف خودداری  کنید، این امر باعث فشرده شدن و جمع شدن بافت فرش میشود  و در دراز مدت ممکن است باعث آسیب به فرش شود. سعی کنید حداقل ماهی یکبار جای  پایه مبل را عوض کنید.

فرش دستباف 3

از فرش در محل پر رفت و آمد است سعی کنید چند ماه یکبار فرش را سر و ته کنید تا باعث ساییدگی آن نشود.

از قراردادن گلدان‌ روی فرش جلوگیری کنید ، چرا که باعث پوسیدگی فرش وگندیدگی ناشی از آب اضافی‌های گلدان میشود .

از قرارگرفتن فرش دستباف در زیر نور مستقیم خورشیدجلوگیری کنید مواد سفید کننده روی فرش نریزید چون باعث تغییر رنگ و پوسیدگی آن میشود. می توانید از رو فرشی برای مراقبت از فرش استفاده کنید.

نظافت فرش از نظر گرد و خاک و آشغال کنترل شده و در صورت لزوم با استفاده از جاروبرقی ساده(بدون برس) آن را جارو کنید. توجه کنید هر چه  فرش کمتر جارو شود ، عمر آن بیشتر خواهد بود بنابراین فقط در مواقع لزوم این کار را انجام دهید.

با استفاده از جاروی برقیپ یا جاروی دستی، سطح فرش را جارو کنید.

منبع : دی فرش

دسته بندی فرش و قالی از نظر طرح و نقش

رنگ نارنجی در دکوراسیون منزل و ترکیب رنگی آن با رنگ مکملش

نکاتی درباره ریمل و نحوه صحیح استفاده از آن

 

Save

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *