خانه / وبلاگ / فرش قم و تفاوت این فرش قدیمی و زیبا با سایر فرش های ایرانی

فرش قم و تفاوت این فرش قدیمی و زیبا با سایر فرش های ایرانی

فرش قم از آغاز با استفاده از پشم‌ های نه‌ چندان خیلی ظریف روانه ی بازار می‌شدند، اما  در طول  گذر زمان قالیبافان  قمی تحول این قالی را در قالیبافی را به حد تکامل رساندند و با  توانایی خاص در  بافتن فرش‌ های تمام‌ ابریشمی با رج شمار بسیار بالا کردند.فرش های  با ارزشمندی  که به این ترتیب و با این نخ‌های ظریف ابریشمی به بازار ارایه شدند و به «گل ابریشم»در بین عموم  معروف شدند.

طرح‌های رایج در  فرش قم

طرح‌های فرش قم مانند رنگ‌ های مورد استفاده‌در آنها  از تنوع و طیف گسترده خاصی برخوردار می باشد . نقشه‌ های فرش  قدیمی قم از طرح‌ هایی لچکها  و ترنج شاه عباسی –  طرح محرمات – طرح محرابی وطرح  شکارگاه تشکیل می‌شوند .

ویژگی‌ها و خصوصیات  فرش قم

عامل تعیین‌ کننده ی شناسایی فرش قم تکنیک در  کار است؛ زیرا روش کار در این فرش ها کاملاً منظم و مرتب است. اگر به فرش های جدید با کیفیت خیلی خوب  دقیق شویم ، در پشت‌آنها بخصوص درقسمت  ضخامت پودها، تارها  یا گره‌ها ، کمی بی نظمی دارد که البته قابل چشم‌ پوشی می باشد . این بی‌ نظمی در فرش های قم همیشه  وجود ندارد و نظم و ترنیب آنها به نحوی است که گاهی انسان را به تردید خواهد انداختایت م.ضوع تا جایی است که فکر می‌کند  قالی را با ماشین بافته اند. همچنین  می‌توان به این موضوع مهم هم اشاره کرد که   فرش های قم به دلیل ظرافت بسیار شهرت دارند.

 

چگونه فرش قم را بشناسیم و از سایر فرش ها تشخیص دهیم؟‌

فرش های قم از طریق رنگ‌ های روشنیکه در  زمینه آن استفاده می شود مثل رنگ سفید عاجی، کرم و زردبه راحتی قابل تشخیص می باشند که معمولا  این زمینه بدون استفاده  از ترنج‌ ها و لچک‌ ها است .

فرش قم 11

منبع : دی فرش 

فرش های نایین، آشنایی باطرح ها و ویژگی های این فرش زیبا

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *