خانه / وبلاگ / فرش ماشینی و عواملی که باعث کاهش درجه و کیفیت آن می شود

فرش ماشینی و عواملی که باعث کاهش درجه و کیفیت آن می شود

شاید شما هم هنگام خرید فرش یا دیدن شناسنامه های فرش ها دیده باشید که فرش ها دارای دجه بندی از نظر کیفیت و بافت می باشند .این موضوع تاثیر مستقیم در قیمت و ارزش یک فرش دست بافت خواهد داشت. اما یک فرش ماشینی می شود ؟ با ما همراه باشید تا به چند نکته مهم و تاثیر گذار که جزء عیوب فرش ماشینی و کاهش درجه و کیفیت فرش ماشینی می شود و باید در هنگام خرید فرش به آنها توجه کنیم را برای شما باز گو کنیم:

یکی از بارزترین مشکلات فرش های ماشینی اشتباه “طراحی چله فرش ” و ” پارگی ” فرش ماشینی می باشد .عموما این مشکل به علت عدم توجه کارگران در هنگام نخ کشی چله رخ خواهد داد و باعث پاره شدن نخ ها توسط ماشین است که در نهایت منجر می شود فرش چله نداشته باشد تار و پود آن سست شود .این موضوع را هنگام رفوگری می توان جبران کرد و این عیب را تا حدودی بر طرف کرد اما باعث پایین آمدن کیفیتو درجه در فرش ماشینی خواهد شد.

فرش ماشینی 11

در صورتی که تعداد نخ های بدون چله بیشتر از یکی باشد کارخانه  بافنده آنفرش را جزء ضایعات حساب خواهد کرد .طراحی نامناسب در اجرای نقشه یکی از عیوب فرش های دسنباف محسوب می شود .اگر طرح ها های قالی و نقش های آن به صورت واضح قابل رویت نباشد و رنگ ها و طرح ها دارای بهم ریختگی و تداخل باشندیکی از عیب های فرش ماشینی محسوب خواهد شد این مشکل به علت عدم توانایی خوانده شدن پانچ های روی نقشه توسط ماشین پانچ است.

عدم رعایت متراژ از پیش تعیین شده اگر شانه های یک فرش مناسب نباشد مشکل از دنده های متغییر تراکم می باشد که باعث می شود تراکم تار و پود کم وزیاد شود و علاوه بر اینکه ممکن است ظاهری نامناسب برای فرش ماشینی ایجاد کند متراژ اصلی فرش هم تغییر دهد.

منبع :دی فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *