خانه / وبلاگ / فرش های نایین، آشنایی باطرح ها و ویژگی های این فرش زیبا

فرش های نایین، آشنایی باطرح ها و ویژگی های این فرش زیبا

کمتر کسانی می‌توانند با دیدن یک فرش محل بافت و تولید آن را حدس بزنند و خصوصیات آن را باز گوید. در حالی‌ که با اتمام یک فرش  شناسنامه ای مغتبر خود برایش صادر می‌شود. ندانستن و نشناختن خصوصیات فرش سبب خواهد شد اکثر خریداران هنگام خرید بدون توجه به موارد موجود در شناسنامه فرش و استفاده آن،فرش  را فقط به خاطر  زیبایی یا طرح و نقشه‌اش بخرید و بعدا پشیمان بشود  ‌در حالی‌که نداشتن اطلاعات کافی از طبیعت و دستاوردهای یک محل به انتخاب نادرست انجامیده و در حقیقت این موضوع موجب از بین رفتن فرش شده است. در این مطلب سعی داریم  به بررسی ویژگی‌های فرش چندین  شهر مهم کشورمان بپردازیم. شاید برای  شما هم جالب باشد   بتوانید شهر بافنده آن را به راحتی حس بزنید، پس با دی فرش همراه باشید :فرش های نایین و ویژگی های  این فرش زیبا

فرش های زیبا نائین با کیفیت خوبشان  در بازارهای جهانی معروف شده اند . استفاده از پشم‌های ضخیم فرش ایرانی برای آن امتیاز محسوب نمی شود . پشم مصرف شده در  فرش نایین  از نوع  پشم ظریف است وآن  معمولا کرک گفته می‌شود.

طرح‌های زیبا  رایج در فرش های نایین

مهمترین و بارزترین طرح مورد توجه  در فرش نائین لچک ها و ترنج  ها می باشد که از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند .

خصوصیات  فرش های نایین

از خصوصیات  برجسته و مهم  فرش های نایین زمینه و تم  رنگی روشن و طرح مات آن ها است که همراه با ظرافت بسیار  و دقت در بافت به نقش های  متراکم و پر از پیچش های سنتی، آرامشی شگفت‌انگیز می‌بخشد. همچنین برخلاف بسیاری از مناطق دیگر کشور، فرش نائین از ابعاد خاصی تبعیت نمی‌کند و در اندازه‌های بسیار متنوعی تولید می‌شود.

چگونه فرش های نایین را  از سایر فرش ها تشخیص دهیم 

فرش‌هایی که برای منزل به کار گرفته می شوند ، ساختاری محکم و مقاوم  و پرزهایی بلند دارد تا برای زیر پای افراد دوام  و مقاومت بیشتری داشته باشند و چون فرش‌های نائین دارای پرزهایی کوتاه دارند و بیشتر از  رنگ‌ روشن در بافت آنها استفاده می شود معمولا فرش های نائین برای تزئین به کار می‌روند.

فرش های نایین 2

فرش های نایین 1

ادامه دارد …

منبع : دی فرش 

 

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *