خانه / وبلاگ / فرش کاشان و فرش ترکمن را چگونه از سایر فرش های موجود در بازار تشخیص دهیم

فرش کاشان و فرش ترکمن را چگونه از سایر فرش های موجود در بازار تشخیص دهیم

معرفی فرش کاشان و ویژگی این فرش
کاشان هم مانند فرش اصفهان از طرح های گردان و پیچکی و لچک و ترنج استفاده می شود .اما فزش های اصفهان ظرافت و رنگ بندی بیشتری نسبت به فرش کاشان دارد .
یکی از ویژگی های بارز و قابل توجه در فرش های کاشان ابعاد کوچک و محدود آنهاست . فرش های  کاشان اکثرا از ابعادی کمتر از یک متر مربع ساخته می شوند و به اصطلاح محلی خود بافنده های کاشان ، به آنها ابعاد سجاده ای هم می گویند .
فرش کاشان بافت ظریف و سطحی مخملی نسبت به سایر فرش ها دارد . وجود سطح مخملی در این دسته از قالی ها استفاده از یک نوع پشم استرلیایی به نام “مرینوس” می باشد که به راحتی این فرش را از سایر فرش های موجود در سطح باطار متمایز میکند.
kashan_69074
فرش کاشان 44
معرفی فرش ترکمن و خصوصیات این فرش
اساس و پایه تار و پود فرش های ترکمن از پشم گوسفند می باشد . فرش های ترکمن اغلب به دست زنان اعشایر و روی دار های افقی بافته می شود .این فرش ها هم مانند فرش های کاشان در ابعاد کوچکی بافته می شوند .فرش های ترکمن با توجه به کاربردشان تولید می شوند که از آنها می توان به خورجین ها ، آلمالیق و اجاق باشی اشارع کرد .
فرش های ترکمن را در بازاز از روی بافت درشت آنها تشخیص می دهند .یکی از ویژگی های دیگر این فرش ها تک پود بودن آنها می باشد و به آنها تخت بافت می گویند
نقش و طرح فرش های ترکن تنوع زیادی ندارد و بیشتر این فرش ها طرح ها و نقش های تکراری دارند که اکثر آنها با طرح “گل” و طرح های هندسی بافته می شوند .
تشخیص فرش ترکن از سایر فرش های موجود در بازار از روی طرح های گل دار و دوایر پیچ در پیچ هندسی زیبا میسر می باشد.
فرش کاشان 22
منبع : دی فرش 

 

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *