خانه / وبلاگ / قدیمی‌ ترین فرش جهان

قدیمی‌ ترین فرش جهان

شاید تا به امروز کسی به ابن مسئله فکر نکرده است که قدیمی‌ ترین فرش جهان کی و چه زمانی و توسط چه کسی ساخته شده  است.با توجه به تحقیقات و و کاوش های انجام شده توسط محققان و تاریخ شناسنان قدیمی ترین فرش جهان متعلق به۲۴۰۰ سال پیش است  و آنرا در منطقه ای به نام پازیریک نزدیک سیبری در حدود ۷۰ سال پیش پیدا کرده اند  این فرش قدیمی را اکنون در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ  نگه داری میشود .شاید یکی از دلایل اصلی از بین نرفتن این فرش با گذر زمان یخبندان شدید منطقه دره آلتای است که سرمای شدید  و یخبندان  باعث دگرگونی در رنگ  و تار و پود فرش  شده است.

فرش پازیریک قدیمی‌ ترین فرش دنیا ست ،که در سال ۱۳۲۸ (۱۹۴۹) توسط سرگی رودنکو، باستان‌ شناس روس در دره پازیریک در کنار اشیاء و وسایل  باستانی دیگری  در گور یخ‌ زدهٔ یکی از فرمانروایان سکایی یافت شده است.

دره منطقه پازیریک دره‌ ای کوچک در  قسمت شمالی کوهستان آلتایی در جنوب منطقه سیبری مرکزی و ۷۹ کیلومتری از مرز مغولستان قرار دارد. با توجه به شواهد بیشتر محققان و تاریخ شناسان  اینفرش قدیمی را  بافته شده وسط گروه  پارت‌ ها و یا مادها می‌ دانند

اگر فرش  پازیریک را به عنوان قدیمی‌ ترین بافته شده توسط ایرانیان  بدانیم، قدمت فرش و فرش بافی  در ایران به ۵۰۰ سال قبل از میلاد حضرت مسیح یعنی بیش از ۲ هزار سال پیش باز می‌گردد. در کتب تاریخی و قدیمی چینی نوشته شده است که اولین فرش بافته شده توسز ایرانیان مربوط  به دوره ساسانیان مربوط می‌شود.

اما براساس اطلاعات  ارایه شده توسط سایت تخصصی بین‌ المللی فرش ایرانی، قدیمی‌ ترین فرش جهان فرش پازیریک بافته شده و متعلق به ایرانیان است  ,اثرهنری کاملا ایرانی و مربوط به دوران هخامنشی است که اکنون در روسیه در  موزه آرمیتاژ نگهداری می‌ شود.

رنگ‌ های به کار رفته در این فرش قدیمی، آجری، سبز ، قرمز تیره، قهوه‌‌ ای و آبی هستند. این فرش  قدیمی به ابعاد تقریبا ۲ مترمربع(۲۱۰×۱۸۳ سانتی‌متر) در هر سانتی‌ متر مربع ۳۶ گره وجود دارد.

طرح ها و نقش های بافته شده روی این قالی اسب‌ها و گوزن زرد خالدار ایرانی و آهو های بومی ایران  که در بنای تخت جمشید نیز از این نمونه حجاری ها دیده می شود، همگی مربوط به نژاد ویژگی های مربوط به ایرانی است.

 

 

قدیمی‌ ترین فرش 8

قدیمی‌ ترین فرش 1

منبع : دی فرش

مراحل بافت یک قالی یا فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *