خانه / وبلاگ / مراحل بافت یک قالی یا فرش

مراحل بافت یک قالی یا فرش

برای بیشتر ما این موقعیت پیش آمده که برای خرید قالی یا فرش به فرش فروشی مراجعه کنیم. مدل و طرح و نقش فرش را می پسندیم و بعد از کمی چانه زدن آن را خریداری می کنیم یا این که به توافق نمی رسیم و از مغازه خارج می شویم؛ اما در این گزارش قصد نداریم از بازار فرش برایتان بگوییم، بلکه می خواهیم چگونگی رسیدن فرش به مغازه فرش فروشی را تشریح کنیم.
 وسایل مورد نیاز برای بافته شدن یک فرش  و چگونگی استفاده هر کدام از این وسایل را در مطلب چیش رو برای شما شرح خواهیم داد ؛ مسائلی که شاید تاکنون درباره آن نشنیده یا کمتر شنیده باشید.

وسایل مورد نیاز برای بافت قالی یا فرش
این که برای بافت فرش چه لوازمی نیاز داریم بسیار حائز اهمیت است .دفه ، دار قالی،  کاردک ، شانه،  قیچی، چله، کوجی، سک و سیخ پود کشی از لوازم مورد نیاز بافت قالی یا فرش  است.

از دار قالی آغاز می کنیم. فرش معمولا روی چارچوبی به نام دار قالی بافته می شود و اندازه این دار قالی بستگی به متراژ فرش دارد در واقع بزرگی یا کوچکی فرش وابسته به برزگی یا کوچکی دار قالی است. . معمولا دارهای فرش در دو نوع افقی و عمودی وجود دارند. بافت فرش به طور معمول در دارهای عمودی انجام می شود، اما برخی مناطق مشهور به قالی بافی مانند ترکمن صحرا به بافت فرش روی دارهای افقی معروف هستند. در گذشته دارهای قالی چوبی بود و به وسیله چند تیر در گوشه ها، این دار به هم متصل می شد اما هم اکنون چارچوب های چوبی جای خود را به چهار چو های فلزی داده اند.

همه دارهای قالی باید  دارای زاویه نود درجه  باشند و درغیر این صورت بافت فرش کج پیش می رود . و فرش ناقص خواهد شد دارهای عمودی فضای زیادی اشغال نمی کنند و در گوشه ای از اتاق هم می توانند قرار بگیرند، اما دارهای افقی فضای زیادی اشغال می کنند. البته افرادی که روی دارهای افقی کار می کنند زودتر از قالیبافان دار عمودی دچار مشکل کمر و چشم می شوند. به این دلیل که نحوه نشستن و همچنین بافت آنها استاندارد نیست. معمولا افرادی که بافت قالی را شغل خود می دانند اتاقی برای کار در نظر می گیرند تا رفت و آمد در فضای مربوط کمتر باشد.

قالی یا فرش 1

دفه یا دفتین
این وسیلهبا نام های زمتعدد و زیادی در هر گویش و منطقه ای  به زبان خود آن منطقه تلفظ می شود و اکنون به نام دفه، دفتین، کرکیت، کلوزار و دستوک معروف است، اما بیشتر این وسیله را به نام دفه نام میبرنند و میشناسند . دفه یکی از وسایلی است که برای قالیبافی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و وظیفه این وسیله فلزی سر شانه ای، کوبیدن گره های قالی یا فرش است. در نظر اول اگر این وسیله را در دست بگیرید متوجه می شوید بسیار سنگین است و کار با آن سخت  است.

 

اِرش یا چله
بعد از این که دار قالی یا فرش تهیه شد، برای بافت آن باید کار مهم بعدی انجام دادن چله است.  چله نخ هایی است که روی دار قالی قرار داده میشود .مرحله چله کشی خود به عنوان یه کار جدا گانه در صنعت فرش بافی است و بسیار ی از افراد در این زمینه فعالیت دارند و شغل چله کشی را انتخاب میکنند .
قالی یا فرش 2
آرقاچ یا پود
آرقاچ یا پود همان نخ های افقی است که به صورت یکی در میان از زیر و روی تار قالی به صورت رگ یا همان رج قالیبافی رد می شود همان پود نام دارد. نخ های پود هم مانند تار اکنون از نخ پنبه تهیه می شود. این پود ها بعد از هر گره قالی یا فرش به وسیله دفه حسابی کوبیده  می شود تا جایی که یک رج به صورت کامل تمام شود و قالیباف سراغ رج بعدی برود.

 

قالی یا فرش 5

 

منبع: دی فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *