خانه / وبلاگ / معرفی طرح و نقش شاه عباسی یکی از دسته های طرح فرش ایرانی

معرفی طرح و نقش شاه عباسی یکی از دسته های طرح فرش ایرانی

یکی از طرح های دسته بندی شده در طرح فرش های ایرانی طرح “شاه عباسی ” است .در ترکیب نفش و نگار های به کار برده شده در این دسته قالی از ترنج ها، لچک ها ، و یا ترکیب آن با گل و یوته استفاده میشود اما در بعضی دیگر از نقش های  این قالی از نگاره های ختایی و اسلیمی هم استفاده میکنند . در این مطلب شما را دعوت میکنیم تا مطالب بیشتری پیرامون فرش شاه عباسی و زیر مجموعه های آن به عنوان یکی از طرح های فرش ایرانی بدانید. این فرش را بر اساس طرح و نقش به دسته های زیر تقسیم میکنند:

۱-شاه عباسی افشان

۲-شاه عباسی لچک ترنج

۳- شاه عباسی جانوری

۴- شاه عباسی شیخ طره دار

۵- شاه عباسی شیخ صفی

۶-شاه عباسی تصرفی

شاه عباسی افشان

طرح قالب زمینه، اینگونه فرش‌ها بیشتر از گل‌های اسلیمی  و برگ‌ها و ختایی و خطوط مدور و کمانی شکل گرفته است  که هر یک با دیگر نقشها ترکیب شده اند ، در بعضی از طرح ها و نقش ها حیواناتی را در میان شاخ و برگ‌های میتوان یافت ، به نحوی که باغی پر از گل‌ و بوته های رنگارنگ را به نمایش گذاشته اند.حواشی و کادر باریک و حواشی پهن‌تر این باغ پر گل  را درون خود جای داده است که خود این حواشی و کادر نیز از  گل‌های سرخ و برگ‌های نخلی و بعضی‌شان نقشهای و طرح های  هندسی را در برمیگیرد. در این مجموعه زمینه و حواشی با هماهنگی کامل، طرحی دلپذیر را ارائه می‌دهند که چشم‌نواز و دلپذیر است. نقشه شاه عباسی افشان، بدون ترنج میانی و لچک‌های چارگوشه میباشد و برعکس افشان تکراری، طرح  و نقش ردیف‌های پایینی در ردیفهای بالایی تکرار نمی‌شود و از نیمه‌ی قالی به بعد است که اینطرح ها و نقش ها قرینه می‌شوند.

 

شاه عباسی لچک ترنج:

این دسته از طرح که از زمان های  قدیم برای تزیین جلدهای چرمی دفاتر و کتب به کار می‌رفته و از اصالت ایرانی ویژه‌ای برخوردار میباشد،مدتی بعد توسط هنرمندان طراح و فرشبافان ایرانی برای قالیبافی نیز استفاده شد. طرح و نقش  اینگونه فرش‌ها دارای ترنج های میانی به صورت دایره یا نوری میباشد، که دو سر ترنجها در بالا و پایین ونیز طرفین نیز آن را احاطه می‌کند.چهار گوشه‌ های زمینه‌ی میانی را چهار نقش و طرح یکسان به نام لچک که اکثراً در ربعی از ترنج میانی است قرار میدهند. درون ترنج و همچنین لچک‌ها با استفاده و گردش شاخه پیچ‌ها و برگهای تجریدی و همچنین گل‌های طرح  شاه عباسی پر شده است و سلسله‌ای از شاخه پیچ‌ها و برگ‌های نخل شکل  و اسلیمی‌های با نقش  دهن اژدهایی و طرح هایی از برگ‌های ختایی و شاه عباسی دور تا دور ترنج میانی را پر می‌کنند.در پاره‌ای از نقش ها و طرح ها  ترنج‌ها از دو طرح مختلف اما مرکزی مشترک  ساخته و بافته می شوند. زمینه‌ی بدست آمده از  لچک‌های چهارگوش و ترنج مرکزی قسمتی بیضی شکل را نمایش می‌دهد . بعضی از طرح‌هاو نقش ها فاقد لچک‌های اطراف هستند، در این صورت آن‌ها را طرح‌های شاه عباسی ترنج‌دار می‌نامند.

شاه عباسی جانوری:

طرح و نقش های این نوع فرش بیشتر در کرمان و قم تولید و بافته می شوند ، ترکیبی از طرح ها و نقش های  سنتی و جانوران  با  به کار گرفتن سلیقه‌های مختلف می باشد ؛ نقشها و طرح های مرکزی معمولاً مملوء از گل‌هاو بوته های شاه عباسی و ختایی می باشد که توسط لچک‌ها و حاشیه های  حیواندار بافته شده است. در اینگونه طرح‌ها و نقش ها گوزن‌ها، گرگ‌ها و شیرها و آهوها در هماهنگی کامل با چرخش شاخه‌های پیچ خورده  استفاده میشود.

شاه عباسی طره‌دار:

این دسته از طرحو نقش حاوی  ترنجیهای ظریف در وسط فرش است و متن آن پر شده از گل‌ها و برگ‌های مدل  شاه عباسی و اسلیمی که به قرینه بافته و طراحی  شده‌اند. ویژگی این نقش، طره‌ هایی  است، که به صورت پی در پی  دور  متن آمده است. در واقع  در اینگونه طرح‌ها ، لچک‌ها برخلاف معمول، از ربع لچک بافته نشده اند ، بلکه به صورت طره، کل  متن را دور زده است.

شاه عباسی شیخ صفی:

‌این فرش با الهام از قالی معروف آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بافته میشود. این دسته از فرش ها در وسط فرش ترنجی دارند که با گل‌هاو بوته های زیادی پوشانده  شده است. این گل‌ها که اصطلاحاً به گل های خربزه‌ای معروف هستند، در ابعاد بزرگ‌تر برای بافت قالی‌های بزرگ‌تر شیخ صفی به کار گرفته می شوند .از نقش گل‌های خربزه‌ای برای زیبایی بیشتر لچک‌های چهارگوشه‌ی فرش که  برابر یک چهارم ترنج وسط می باشد ، نیز استفاده می‌شود. نقش حاشیه‌ی این دسته  فرش‌ها ،ترکیبی از قاب‌های مخصوص و کتیبه‌ قالی‌های شیخ صفی می باشد  که به صورت یک در میان بافته میشوند و گل‌ها و بوته ها  را دور تا دور  خود جا داده اند، و به جای سر ترنج‌ها دو قندیل در دو سر ترنج آویزان میباشد .

 شاه عباسی تصرفی:

عوامل سازنده ی  این نوع  نقش وطرح، همان طرح های اصیل شاه عباسی است که توسط خطوط کمانی و پیچان در یکدیگر ادغام یافته، گردش دارند. هماهنگی و قرینه‌سازی به نقش ها و طرح های  قالی حالتی زیبا و چشم نواز  می‌بخشد.

شاه عباسی 88

شاه عباسی 8

شاه عباسی 3

شاه عباسی 1

منبع : دی فرش 

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *