خانه / وبلاگ / آسیب های فرش توسط موجودات زنده و راهکار های جلوگیری از این آسیب ها

آسیب های فرش توسط موجودات زنده و راهکار های جلوگیری از این آسیب ها

همانطور که برای شما در قسمت قبلی از آسیب های فرش برای شما گفتیم در این قسمت به آسیب های فرش توسز عموامل طبیعی می پردازیم .
یکی از عوامل طبیعی که به فرش آسیب جدی وارد می کند قارچ ها و موجودات ذره بینی هستند .این موجودات بافت اصلی فرش را تخریب می کنند و همانطور که می دانید بافت فرش های دستی یا از جنس پشم است یا از جنس ابریشم و یا پنبه هر سه این مواد برای رشد و تکثیر قارچ و تخریب بافت فرش توسط آنها مناسب است .اگر فرش هایی که در معرض رطوبت هستند بیشتر محل مناسبی برای تکثیر قارچ است .همیشه باید این موضوع برای فرش هایی که محل های مرطوب قرار دارند چک شود
یکی دیگر از عوامل آسیب رسان زنده برای فرش ها حشرات و موجودات موزی است .
حشرات هم در مناظق کرم و مرطوب به راحتی رشد و به سرعت تکثیر می شوند و بافت های فرش را می خورند برای جلوگیری از حمله حشرات . نفوذ آنها در فرش بهتر است هر چند وقت یک بار فرش ها را جا به جا و شستشوی هر سه ماه یک بار آن با صابون یا شامپو فرش بهترین راه حل است .

 آسیب 1

اگر توجه کنید در مکان هایی مثل موزه ها که از فرش های قدیمی و پوسیده نگه داری می شوند ، آنها را در محفظه های شیشه ای و به دور از رطوبت و آسیب های طبیعی نگه داری می کنند.

یکی دیگر از موجودات زنده و آسیب رسان به فرش ها سوسک های سیاه هستند این سوسک ها با نفوذ به فرش شروع به خوردن پرزهای فرش تا انتهای آن می کنند اما ۀسیبی به تار و پود فرش نمی زنند این سوسک ها به سرعت تکثیر می شوند .نظافت مداوم فرش و سطح زیرین فرش می تواند از این آسیب جلو گیری کند .

منبع : دی فرش

خرید فرش های متنوع 

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *