خانه / وبلاگ / بافت فرش های مختلف ایرانی و دانستنی های مفید درباره ی آن

بافت فرش های مختلف ایرانی و دانستنی های مفید درباره ی آن

به دلیلتعدد زیاد مراكز بافت فرش در ايران و طرح ها و نقش هایمتنوع مورد استفاده قالي بافان مناطق مختلف  و تقليدي كه از طرح هاي مربوط به يك منطقه در مناطق ديگر مي شود اکثر اوقات  شناخت دقيق محل بافت و تولد برخي از فرش ها تا حد زیادی مشكل مي شود در اين مورد قانون هایی از قبيل نوع گره ها، نوع رنگ های به کار برده شده ، جنس الياف استفاده شده، تعداد پود ها، ارتفاع پرز های فرش و برخي ديگر از جزئيات  به کار گرفته شده مشخصه هاي مهمي خواهند بود .به طور كلي فرش هاي ايرانی را از نظرمراكز بافت  فرش در دو گروه بزرگ مي توان دسته بندي كرد.
فرش  ايلياتي
فرش هاي ايلياتي دست بافت های  عشاير  کشورمان هستند  و به علت ضرورت و امرار معاش زندگي و نوع زندگی کوچ نشینی ، اكثر در اندازه ها و ابعاد  كوچك  مي باشند. دستگاه ها و دار های  قالي بافي عشاير؛  به صورت افقي است و ساختماني بسيار ساده دارند و بطوری  كه در موقع استفاده از آن بتوانند به سادگي  از آن استفاده کنند و  به راحتی آن را جمع  كرده به پشت چهارپايان خود  بسته و حمل كنند.
فرش هاي روستايي و شهري
فرش هاي روستايیان  و شهري ها به طور معمول در كارگاه هاي ثابتی  بافته مي شوند و كيفيت بافت آنها از ضخيم  تا ظريف ممكن است متغير باشد  فرش هاي مراكز شهري اكثر داراي نقشه ی بافت  بوده و نسبت به فرش هاي روستایی  كيفيت بهتري دارند.
فرش گل ابريشم كه به جرأت مي توان گفت بزرگ ترين فرش دست بافت جهان است  نيز در سال هاي اخير پس از چهار سال كارو تلاش بي وقفه چهل بافنده  ایرانی چيره دست و خبره  نجف آبادي بافته شده است. اين فرش فوق العاده  زیبا ،جالب و ظريف بر اساس طرح هاي نائين با تار هاو پود ها ی پنبه اي و  استفاده از پرز پشم و  با ۲۰۰۰۰ گره در هر رج آفریده شده  است.
بافت فرش 2

منبع : دی فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *