خانه / وبلاگ / تراکم در فرش و اصطلاحات رایج که بهتر است با آنها آشنا شویم

تراکم در فرش و اصطلاحات رایج که بهتر است با آنها آشنا شویم

در این مطلب ما می خواهیم , شما را با یکی از اصطلاحات رایج در فرش های ماشینی آشنا کنیم . آیا تا به حال کلمه تراکم در فرش به گوش شما خورده است ؟ بهتر است هنگام خرید فرش بدانید که , چه فرشی برای شما مناسب است و دنبال چه فرشی در فروشگاه می گردید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را با این اصطلاحات آشنا نماییم .

همانطور که گفتیم تراکم در فرش , یکی دیگر از اصطلاحات فرش های ماشینی می باشد . تراکم همان اندازه طولی فرش می باشد که به آن تراکم طولی گفته می شود . در واقع تراکم همان شانه است,  با این تفاوت که شانه مربوط به عرض فرش می باشد به همین دلیل به آن تراکم عرضی نیز می گویند .

تصاویری از تراکم در فرش و اصطلاحات رایج آن

تراکم در فرش  1

تراکم در فرش  2

تراکم در فرش 3

تراکم در فرش 4

وقتی می گویند فرشی ۳۰۰۰ تراکم دارد یعنی باید در یک متر طول آن ۱۵۰۰ گره وجود داشته باشد تا با محاسبه ضریب ۲ این عدد صحیح باشد . شما همین مقدار را می توانید در فرش های کوچک تر در مقیاس کمتر نیز محاسبه کنید .

مثلا فرشی با تراکم ۳۰۰۰ باید در ۱۰ سانتی متر طول آن ۱۵۰ گره داشته باشد و اگر ۵ سانتی متر است ۷۵ گره وجود داشته باشد . با این محاسبات شما به راحتی می توانید تراکم حقیقی و واقعی هر فرشی را حساب کنید .

و برای محاسبه شانه در فرش , همان تراکم عرضی گره های بافته شده در یک فرش ماشینی می باشد . شانه در هر فرش , بر حسب متر حساب می شود .

حال که با این توضیحات مختصر و مفید که داده شد با کلمه تراکم آشنا شدید و می توانید به راحتی فرش اتاق خود را برحسب تراکمی که دارد خریداری نمایید . شما با مراجعه به سایت دی فرش زیبا ترین و متنوع ترین فرش ها از نظر طرح و ابعاد را مشاهده نمایید و از انتخاب خود لذت ببرید .

منبع : دی فرش

 

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *