خانه / وبلاگ / تراکم و شانه فرش : مفاهیم و تفاوتها- نکاتی در مورد تراکم و شانه فرش که لازم است بدانید!

تراکم و شانه فرش : مفاهیم و تفاوتها- نکاتی در مورد تراکم و شانه فرش که لازم است بدانید!

تراکم و شانه فرش : مفاهیم و تفاوت ها – نکاتی در مورد تراکم و شانه فرش که لازم است بدانید!

تراکم و شانه فرش

  • شانه

شانه(تراکم عرضی فرش) به تعداد گره‌هایی گفته می‌شود که در یک متر عرض فرش وجود دارد. قالی ۳۵۰ شانه یعنی در هر متر عرض فرش معادل ۳۵۰ ریشه بافته شده است. فرش هایی که شانه آن‌ها بیشتر هست ریز بافت تر و شلوغ‌تر و به دستبافت شباهت بیشتری دارند، شانه فرش به ریزی نقشه فرش مربوط می‌شود. فرش‌هایی با شانه‌ بیشتر برای محل‌های پذیرایی مناسب‌ترند.

13

 

تراکم (تراكم طول فرش) به تعداد ريشه در يك متر از طول فرش مي گويند. قالي با تراكم ۷۰۰ يعني در يك متر از طول فرش معادل ۷۰۰ ريشه بافته شده وجود دارد. تراکم به فشردگی فرش مربوط است هرچه تراکم فرش بیشتر باشد فرش سفت‌تر و سنگین‌تر می‌شود. فرش‌هایی با تراکم کمتر برای اتاق خواب مناسب‌تر هستند.

123

  • تفاوت‌ها

شانه مربوط به عرض فرش می شود و به همین علت به آن تراکم عرضی نیز می گویند، اما تراکم مربوط به طول فرش است که آنرا با نام تراکم طولی نیز می شناسند.

  • محاسبه تراکم و شانه
  • تراکم را در نصفه فرش محاسبه نموده و برای اعلام آن را در ۲ ضرب می‌کنند تا تراکم کلی فرش به دست آید. فرشی که تراکم ۳۰۰۰ دارد یعنی باید در یک متر طول آن ۱۵۰۰ گره وجود داشته باشد. برای سادگی محاسبه یعنی فرش با تراکم ۳۰۰۰ باید در ۱۰ سانتیمتر طول آن ۱۵۰ گره و یا در ۵ سانتیمتر طول آن ۷۵ گره وجود داشته باشد.
  • وقتی در مورد یک فرش گفته می شود ۷۰۰ شانه است منظور این است که در یک متر از عرض فرش ،۷۰۰ گره وجود دارد. برای محاسبه ساده‌تر وقتی به پشت یک فرش نگاه می‌کنید در یک فرش هفتصد شانه باید ۷۰ گره در ده سانتیمتر و یا ۳۵ گره در ۵ سانتی متر وجود داشته باشد.

5

[۱] density

 

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *