خانه / وبلاگ / تفاوت بین شانه و تراکم در فرش ماشینی و آشنایی با این اصطلاحات

تفاوت بین شانه و تراکم در فرش ماشینی و آشنایی با این اصطلاحات

هر فرشی با هر ابعادی , داری دو نوع تراکم به صورت طولی و عرضی می باشد . تراکم عرضی فرش شامل تعداد ریشه یا همان گره رنگ در یک متر عرض فرش را می گویند . به طور مثال قالی ۳۵۰ شانه در هر متر عرض معادل ۳۵۰ ریشه یا همان گره رنگ وجود دارد شانه های رایج در بازار  شامل ۵۰۰ شانه , ۴۴۰ شانه , ۳۵۰ شانه و ۷۰۰ شانه می باشد . در این مطلب ما قصد داریم راجب تفاوت بین شانه و تراکم برای شما صحبت نماییم .

تفاوت بین شانه و تراکم در این است که هرچه فرش شانه اش بیشتر است ریز بافت تر و شلوغ تر هستند و نمای زیبا و جذاب تری نسبت به فرش های دیگر دارند . به همین دلیل به فرش دستباف شباهت بیشتری دارند و به اصطلاح به فرش ها دستباف گونه نیز می گویند .

تصاویری از تفاوت بین شانه و تراکم در فرش ماشینی

 

تفاوت بین شانه و تراکم 1

تفاوت بین شانه و تراکم 2

تفاوت بین شانه و تراکم 3

تفاوت بین شانه و تراکم 4

پس همانطور که گفتیم شانه , به ریزی طرح های روی فرش گفته می شود . ولی تراکم , همانگونه که از اسمش پیداست به فشردگی فرش می گویند . پس هر چقد فرش , تراکم بیشتری داشته باشد سفت تر و سنگین تر می باشد .

برای مثال قالی با تراکم ۷۰۰ یعنی در یک متر از طول فرش معادل ۷۰۰ ریشه یا گره رنگ بافته شده است . تراکم هایی که در بازار وجود دارد معمولا ۲۵۵۰- ۱۰۰۰ – ۹۰۰ – ۸۰۰ – ۷۰۰ – ۶۰۰ – ۵۰۰ – ۴۰۰ – ۳۰۰ – می باشند .

البته نا گفته نماند که تراکم های طولی بنا به روش بافت فرش های ماشینی با یکدیگر فرق دارند . برای مثال اگر تعداد گره در عرض برابر با ۷۰۰ گره در طول هم معادل ۹۰۰ گره رنگ باشد . شما با مراجعه به سایت دی فرش زیبا ترین و متنوع ترین فرش ها از نظر طرح و ابعاد را مشاهده نمایید و از انتخاب خود لذت ببرید .

 

منبع : دی فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

2 دیدگاه

  1. سلام
    ببخشید من از این فرش عکس دومتون میخوام ولی هر جای سایت گشتم نبود میشه لطفا بگید کدشو یا بگید از کجا پیداش کنم تو سایت؟
    مرسی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *