خانه / وبلاگ / شانه در فرش و اصطلاحات رایج که بهتر است با آنها آشنا شویم

شانه در فرش و اصطلاحات رایج که بهتر است با آنها آشنا شویم

در اینجا سعی داریم شما را با , کلمه شانه در فرش های ماشینی آشنا نماییم . مطمئنا وقتی به داخل فروشگاه فرش برای خرید می روید اولین چیزی که فروشنده از شما سوال می کند این است که , فرش چند شانه می خواهید . بعضی از مردم فکر می کنند که , شانه در هر فرش علت گران بودن آن فرش می باشد ولی در واقع ای چنین نیست و هیچ تاثیری در گران یا ارزان شدن فرش ندارد .

شانه در فرش , همان تراکم عرضی گره های بافته شده در یک فرش ماشینی می باشد . شانه در هر فرش , بر حسب متر حساب می شود . حال برای اینکه , بتوانیم شانه اصلی و واقعی یک فرش را بدانیم بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید . به دست آوردن شانه فرش کاری بسیار آسان است ولی , بعضی افراد به دلیل عدم آگاهی نمی توانند آن را محاسبه نمایند .

تصاویری از شانه در فرش و آشنایی با این اصطلاح

شانه در فرش 1

شانه در فرش 2

شانه در فرش 3

شانه در فرش 4

به عنوان مثال وقتی می گویند فرش ۷۰۰ شانه یا ۱۰۰۰ شانه منظور این است که در هر متر عرض آن ۷۰۰ گره در فرش یا ۱۰۰۰ گره در فرش وجود دارد . کار ساده تر از محاسبه به این صورت است که شما کافی است ۱۰ درصد یا ۵ در صد آن را محاسبه نمایید . هر چه فرش شانه اش بیشتر باشد ریز بافت تر و شلوغ تر می باشد این مدل فرش ها زیبایی خاصی به منزل شما می دهد .

به این صورت که وقتی به پشت فرش نگاه می کنید در یک فرش ۷۰۰ شانه در هر ۱۰ سانتی متر ۷۰ گره وجود داشته باشد و در ۵ سانتی متر آن ۳۵ گره باشد . به همین آسانی شما می توانید شانه هر فرش را تشخیص دهید و فرش مورد نیاز خود را با هر شانه ای که دوست دارید تهیه نمایید . شما با مراجعه به سایت دی فرش زیبا ترین و متنوع ترین فرش ها از نظر طرح و ابعاد را مشاهده نمایید و از انتخاب خود لذت ببرید .

منبع : دی فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *