خانه / وبلاگ / فرش های ماشینی درجه یک + کیفیت و مشخصات فرش های درجه یک
فرش های ماشینی درجه یک

فرش های ماشینی درجه یک + کیفیت و مشخصات فرش های درجه یک

فرش های ماشینی درجه یک دارای کیفیت و مشخصات خاصی هستند. فرشها از نظر نقشه،ابعاد،بافت،رنگ با هم فرق دارند. در هنگام خرید بهتر است اطلاعایت راجع به مشخصات یک فرش داشته باشیم تا خرید بهتری انجام بدهیم.

مشخصات فرش های ماشینی درجه یک

نقشه فرش

– نقشه ی استفاده شده در فرش های ماشینی درجه یک ، مناسب و اندازه باشد.

فرش های ماشینی درجه یک

ابعاد فرش

– به طور کلی ابعاد فرش ها نباید از حد استاندارد خارج شود و این اختلاف تا ±۵% برای طول قالی مجاز میباشد.

فرش های ماشینی درجه یک

اندازه فرش

– اندازه چسب آهاری که برای فرش های ماشینی درجه یک استفاده میکنند باید مناسب با استاندارد تعیین شده باشد.

فرش های ماشینی درجه یک

ارتفاع خواب قالی

– ارتفاع خواب قالی بیشتر یا کمتر از ۱۰% باشد زیرا موجب کاهش مرغوبیت آن ها میشود.

 

قلاب خوردگی فرش

– این عارضه بر اثر اشتباه تنظیم کردن ماشین آلات بافت به وجود می آید و به همین علت پشت فرش تراش مناسب نخورده و در بخش هایی از قالی سر نخ ها قابل رویت است.

فرش های ماشینی درجه یک

ریشه فرش

– در بعضی مواقع به دلیل تنظیمات دقیقی که روی دستگاه انجام نگرفته است باعث بروز این مشکل میشود (این ریشه ها باید طول و فاصله مشخص و در یک راستا باشند).

فرش های ماشینی درجه یک

شیرینگ فرش

– شیرینگ فرش های ماشینی درجه یک باید به درستی انجام گیرد زیرا ممکن است قالی راه راه به نظر برسد و در محل های مختلف پرزها کوتاه بلند گرفته شود.

فرش های ماشینی درجه یک

باقی مشخصات

– جای هیچ گونه تیغ خوردگی وجود نداشته باشد.
– مقدار استفاده شده ی نخ های خواب کسری یا اضافی نداشته باشد.
– پارگی، سوراخی، وصله مشاهده نمیشود.

فرش های ماشینی درجه یک

کیفیت فرش های ماشینی درجه یک

– هیچ جای خالی نباید به روی فرش دیده شود، عموما این پیشامد باعث می شود نخ خواب منجر به پارگی شده و مسئول دستگاه متوجه این موضوع نشود و دستگاه به کار خود ادامه دهد.

– دو رنگی یا چند رنگی یکی از مواردی است که نباید به وجود آید، این اختلاف رنگ احتمال دارد به دلیل بکارگیری شیدهای متفاوت ۱ رنگ به وجود آید.

فرش های ماشینی درجه یک
– هنگامی که تعدادی هارنیش مانع حرکت شوند یا به اصطلاح گیر کند قسمت کوچکی از فرش فاقد خواب میشوند و معمولا به این اتفاق قفسه بافی گفته میشود که در فرش های با کیفیت دیده نمیشود.

– سوختگی زمانی منجر میشود که در یک فرش از متریال های مختلف (مانند پشم،اکریلیک) بهره بگیرند و در نهایت برای تکمیل کار بدون اینکه این مسله را مد نظر بگیرند یکی از نخ ها آب میشود.

فرش های ماشینی درجه یک

تراكم عرضي فرش

تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر عرض فرش را گويند كه با شانه مشخص مي شود. مثال:قالی ۳۵۰ شانه يعني در هر متر عرض فرش معادل ۳۵۰ ريشه (گره رنگ) بافته شده است. شانه هاي رايج بازار عبارتند از ۲۲۰-۲۵۰-۲۸۰-۳۲۰-۳۵۰-۳۸۰-۴۰۰-۴۴۰-۵۰۰ شانه.

فرش های ماشینی درجه یک

تراكم طولی فرش

تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر طولي فرش را گويند. مثال: قالي با تراكم ۱۰۰۰ يعني در يك متر طولي فرش معادل ۵۰۰ ريشه (گره رنگ) بافته شده است، تراكم هاي طولي رايج در بازار عبارتند از: ۳۰۰-۴۰۰-۵۰۰-۶۰۰-۷۰۰-۸۰۰-۹۰۰-۱۰۰۰ رج مي باشد. (تراكم طولي در روش هاي مختلف بافت فرش ماشيني با همديگر تفاوت دارد).

فرش های ماشینی درجه یک

تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر مربع فرش

اگر تعداد گره رنگ در عرض معادل ۵۰۰ گره و در طول معادل ۱۰۰۰ گره رنگ است.

پس تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر مربع ۵۰۰۰۰۰=۱۰۰۰

فرش های ماشینی درجه یک۵۰۰

مواد اوليه مصرفي در فرش

جهت بافت هر فرش بايد سه نوع نخ مصرف نمود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود.

نخ پرز يا رنگ: جهت بافت گره هاي رنگ استفاده مي شود كه به دور نخ پود به صورت گره و يا به شكل قرار مي گيرد و چندين نوع مي باشد:

* نخ اكريليك ۱۰/۵ دولا صددرصد اكريليك خالص

* مخلوط نخ اكريليك و پلي پروپيلن: كه به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي پروپيلن ريسيده مي شود.

* صددرصد پلي پروپيلن (p.p يا بي.سي.اف (B.C.F))

فرش های ماشینی درجه یک

تعيين الياف موجود

الياف موجود در نرخ پرز يا زمينه بايد به درصد ذكر شودند. در صورتي كه الياف مورد مصرف از نوع الياف مصنوعي باشد، بايد نام ريشهاي و نام تجاري آنها اشاره گردد. اگر بيش از يك نوع ليف در نخ پرز موجود باشد بايد نام و درصد مصرفي هركدام ذكر شود. لازم به ذكر است اعداد قيد شده به عنوان درصد بايد داراي حدود تلرانس ۳/۰ درصد نسبت به وزن كل الياف باشند و در محاسبات مربوط به نخ پرز يا زمينه مقدار مواد ناخالص نسبت به وزن كل نبايد از ۳ درصد تجاوز نمايد.

فرش های ماشینی درجه یک

رنگ زمینه فرش ماشینی

رنگ زمینه‌ی فرش ماشینی از چند جهت قابل توجه است. نخست اینکه فرش‌های روشن را در زمان‌های کوتاه‌تری می‌بایست شستشو دهید. شستشوی زیاد سبب کاهش عمر فرش نیز می‌شود. بنابراین استفاده از فرش‌هایی با رنگ زمینه‌ی روشن برای محل‌هایی که رفت و آمد زیاد است یا کودکان به بازی می‌پردازند مناسب نیست.

از طرف دیگر فرش‌های روشن سبب می‌شوند فضای منزل بزرگتر دیده شود و فرش‌هایی با زمینه‌ی تیره سبب پر شدن فضا و کوچک‌تر شدن آن می‌شوند.

فرش های ماشینی درجه یک

طرح فرش ماشینی

فرش ماشینی در طرح‌های متنوعی تولید می‌شود. برخی طرح‌ها با نقشه‌های پر تراکم، برخی با نقشه‌های ساده، برخی با طرح‌های سنتی

و برخی با طرح‌های مدرن بافته می‌شوند.

انتخاب طرحی که مناسب فضای مورد استفاده باشد و سبب نمایش یا عدم نمایش لکه‌های احتمالی باشد در انتخاب فرش می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

فرش‌های بدون ترنج یا مرکز برای بزرگتر جلوه دادن فضا مناسب هستند. فرش‌هایی با طرح شلوغ سبب کوچک‌تر دیده شدن فضای منزل خواهند شد.

فرش های ماشینی درجه یک

شرکت تولید کننده

یکی از مهم‌ترین عوامل در هنگام انتخاب بهترین فرش ماشینی، توجه به برند یا مارک یا شرکت تولیدکننده‌ی آن است. تولیدکنندگان بسیاری وجود دارند که به ارائه‌ی فرش ماشینی می‌پردازند. برندهای معتبر فرش ماشینی، برای جذب و نگهداری مشتریان تلاش بسیاری می‌کنند و به همین دلیل احتمال خرید فرشی با کیفیت و عمر و دوام از این تولیدکنندگان بیش از کارخانجات ناشناس است.

 

برگرفته از بانک اطلاعات فرش/ی

مطلب پیشنهادی

فرش اصیل

فرش اصیل و باارزش ایرانی + قدمت طولانی در تاریخ فرش جهان

فرش اصیل و باارزش ایرانی در تاریخ ایران یکی از مهم ترین وسایل و تزیینات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *