خانه / وبلاگ / لکه های فرش را چگونه از بین ببریم

لکه های فرش را چگونه از بین ببریم

یکی از مشکلات فرش لکه دار شدن آن است که باید با توجه به نوع لکه های فرش روشی برای از بین بردن آن برگزید .

در پاک کردن لکه های فرش  توجه داشت که اگر مایعات و نوشیدنی و یا آدامس و… روی فرش ریخت باید در مرحله اول اضافی آنرا با قاشق یا پشت چاقو از روی فرش برداریم .
هیچ گاه محلول های شست و شو را مستقیم روی فرش نریزید برای اینکار از یک پارچه نخی سفید که قدرت جذب داشته باشد استفاده کنید .
پارچه باید سفید باشد چون اگر پارچه طرح دار و یا رنگی باشد در اثر استفاده از شوینده ها و محلول ها ممکن است رنگ خود پارچه از بین برود و به فرش رنگ پس بدهد .
نکته دیگر در تمیز کردن لکه های فرش این است که لکه باید از بیرون به سمت داخل تمیز شود تا لکه روی فرش گسترده تر نشود.
اگر مایعات روی فرش ریخته باشد وبه پشت فرش نفوذ کند بعد از تمیز کردن روی فرش ، پشت فرش نیز باید کاملا تمییز شده و در معرض هوا قرار گیرد تا خشک شود وگرنه باعث ایجاد بوی بد و کپک و پوسیدگی تار و پود فرش میشود.
لکه های مختلف بوسیله حلال ها و مواد متفاوت از روی فرش پاک میشوند.
در زیر روشهای از بین بردن لکه ها از روی فرش را برایتان آورده ایم.

لکه های فرش1
لکه چای و قهوه چگونه از بین ببریم
اگر روی فرش چای یا قهوه ریخت سریعا اضافی آنرا با قاشق از روی فرش جمع میکنیم تا به پشت فرش نفوذ نکند سپس یا یک دستمال نخی چند بار روی محل لکه های فرش میکشیم تا کاملا پاک شود اگر باز ردی از لکه روی فرش بود میتوان با پارچه ای که با محلول سرکه سفید و آب خیس کرده ایم روی لکه بکشیم تا کاملا از بین برود اگر باز هم لکه ها کاملا از بین ترفته بود مقداری آب اکسیژنه را با یک اسفنج نرم روی فرش بکشید تا لکه ها از بین بروند.
لکه چسب را چگونه از بین ببریم
اگر روی فرش چسب ریخته شود باید پارچه ای را به سرکه آغشته کرده و روی چسب قرار دهیم این عمل را چند بار تکرار میکنیم تا بتوانیم چسب را از روی فرش جدا کنیم.

لکه های فرش2
لکه دوده را چگونه ازبین ببریم
ابتدا اضافات دوده را به آرامی از روی فرش برمیداریم و سپس از یک پارچه آغشته به کف استفاده میکنیم تا کاملا لک دوده از بین برود اگر آثاری از دوده روی فرش باقی ماند میتوانیم از پارچه ای که به آن الکل زده ایم استفاده کنیم. یک روش دیگر برای از بین بردن لکه های دوده این است که مقداری نمک روی محل لکه بپاشیم و بعد از یکی دو ساعت با جاروبرقی نمک ها را جمع کنیم.
لکه آدامس و شمع را چگونه از بین ببریم

برای از بین بردن لکه آدامس باید تکه ای یخ را درون کیسه پلاستیک قرار دهیم و روی آدامس بکشیم تا آدامس سفت و منجمد شود و با وسیله ای مثل پشت چاقو به آرامی از روی فرش آنرا جدا میکنیم.

لکه های فرش3
لکه جوهر خودکار را چگونه از بین ببریم
برای از بین لکه خودکار و جوهر شیر و ماست رقیق شده بهترین ها هستند. پارچه آغشته شده به شیر یا ماست رقیق را روی محل لکه به آرامی میکشیم خواهید دید که معجزه میکند.

لکه های فرش5
لکه خون را چگونه از بین ببریم
بهترین حلال خون آب سرد است و برای پاک کردن لکه خون از روی فرش ابتدا با پارچه مرطوب با آب سرد آنرا تمییز میکنیم و اگر لکه های فرش کاملا برطرف نشد از آب سرد و صابون استفاده میکنیم.

لکه های فرش7
لکه چربی و روغن را چگونه از بین ببریم
ابتدا روغن را از روی فرش با لبه قاشق جمع میکنیم برای برداشتن تمام روغن از روی تارو پود فرش یک پارچه تمییز روی محل قرار می دهیم و سپس اتوی نیمه گرم روی پارچه میگذاریم به این ترتیب چربی جذب پارچه میشود .
اما اگر لکه و اثر چربی و روغن روی فرش باشد از محلول آب و سرکه سفید استفاده میکینیم.

لکه های فرش9
لکه شکلات و کاکائو را چگونه از بین ببریم
ابتدا اضافی شکلات را با پشت چاقو از روی فرش برمیداریم سپس از محلول صابون و آب سرد استفاده میکنیم و با پارچه ای سفید روی آن میکشیم اگر باز هم اثری از لکه های فرش بود میتوان از کمی شامپو فرش استفاده کرد.

 

منبع :دی فرش

مطلب پیشنهادی

قالی دستباف

قالی دستباف ایرانی و چالش ها و معضلات پیش روی آن در بازار فرش جهانی

قالی دستباف یکی از هنرهای ایرانی است که در عرصه ی بازار جهانی جایگاه ویژه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *